TELEVİZYONUN ZARARLARI

Gelmiş geçmiş en iyi buluş tartışılmaz televizyondur. Günümüzde bir çok alanda büyük faydası vardır. Hatta hırsızları, katilleri kısacası suçluları bile 1 dakika televizyonda suçlu diye gösterilse on dakika içinde bulunması mümkündür.

Firmalar yeni ürettikleri bir ürün için binlerce müşteri bulabilmleri mümkün. Yada devletimiz yeni bir yasa çıkarsa 1 gün içinde tüm ülke bu yasadan haberi olur. Fakat herkes televizyonun yararı kadar zararı olduğunu bilir.

En belirgin zararı maliyetidir. Her insan günlük en az üç saat televizyon izler. Buda yılda 1095 dakika eder. 1095 dakikayı harcadığınız kwh olarak hesap ederseniz büyük bir para ile karşılaşacağınızın farkındasınızdır. Televizyon karşısında büyüyen insanlar sosyal hayattan uzak olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

televizyonun zararları

televizyonun zararları

Sosyal hayattan uzak bir insanında kendisine ve insanlığa da hiçbir faydası yoktur. Çocukların televizyon karşısında büyümesiyse daha olumsuzdur. Çünkü sevgi ve ilgiden yoksun büyürler. Tv’ler aynı zamanda haksız kazanç edinmeyi öğreterek insanın kendisini kandırmasını da sağlar.

Çok fazla televizyon seyretmek kilo alımına ve enerji kaybına neden olur. Televizyon ile birlikte birey okumayı ve yazmayı unutacağı gibi konuşmasında da problem çıkabilir. Televizyon izlemek insanın tembelleşmesine neden olur. TV izleyen bir çocuk iş hayatına atıldığı zaman zorluk çeker yada çalışmak istemez.

Televizyon izleyen insanlar aynı zamanda s*x şiddet eğilimli olur. Çünkü TV’lerde bu tür içerikler sıklıkla yer alır. İnsanlar aynı zamanda reyting uğruna piyon gibi kullanılır. TV’ler genelde farklı kültürlere özendirilir.

Aynı zamanda uyuşturucu, alkol gibi maddeler hakkında haber yapılır ve birey bunun ne olduğunu öğrenir kullanmaya başlar. Para kazanmak için bir çok kötü madde iyi faydalı olarak gösterilir ve insanların bu ürünleri almasına da neden olur. Televizyona reklam veren firmalar sadece kendi kazançlarını düşünürler bu yüzden bazı değerleri hiçe sayarlar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !